Ofisteki çalışma masaları boş kaldı

Yeni bir rapora göre, dünya çapındaki ofislerdeki masaların üçte birinden fazlası tüm hafta boyunca boş kalıyor; bu durum, şirketler çalışanları tekrar işe almakta zorlanırken iş yerlerinin şu anda ne kadar iyi tasarlandığına dair soruları gündeme getiriyor.

Avustralyalı işyeri sensör sağlayıcısı XY Sense’in raporu, çalışma noktaları olarak adlandırılan bölmelerin ve masaların %36’sının hiçbir zaman işgal edilmediğini ve bunun “genel bir arz fazlasına işaret ettiğini” ortaya çıkardı. Kullanılanların %29’u belirli bir günde üç saat veya daha az süreyle kullanıldı.

EN ÇOK KULLANILAN MEKANLAR 2-3 KİŞİLİK TOPLANTI ODALARI

ABD, İngiltere, Hong Kong ve Singapur’un da aralarında bulunduğu dokuz bölgede 24.855 benzersiz çalışma alanının izlendiği araştırmaya göre, yalnızca yüzde 14’ü beş saat veya daha uzun süre kullanıldı. En çok kullanılan mekânlar arasında ortalama %90’ı dolu olan iki veya üç kişilik toplantı odaları yer alıyor. Genel olarak ofis kullanımı pandemi öncesi seviyelerin yaklaşık %50’sinde kaldı.

Boston Consulting Group’un araştırmasına göre hem işçiler hem de yöneticiler, zamanın en az üçte birinde sahada olmaları gerektiğini söylüyor.

XY Sense’in kurucu ortağı ve icra kurulu başkanı Alex Birch konu ile ilgili “Çalışma masaları ofislerimizeki alanı kaplıyorlar, pahalılar ve onları salgın öncesindeki gibi kullanmıyoruz. İnsanların odak işlerinin çoğunu evde yapmaları nedeniyle şirketlerin bunlara daha az ihtiyacı var. Şirketler ya daha iyi iş yeri deneyimleri için bu masa alanını yeniden düzenlemeli. Meydana gelen israfı göz ardı edemezler” dedi.

Diğer veriler masalardan uzaklaşmayı destekliyor. Ofis mobilyası üreticisi Haworth’un araştırması, 2020’den önce çalışanların %85’inin kendi bireysel iş masalarına sahip olduğunu, şu anda ise yarısından azının kendisine ait masaası olduğunu söyledi.

Masa kullanımının azlığı, işverenlerin gayrimenkul ihtiyaçlarını yeniden düşünmesine de neden olabilir. CBRE tarafından yapılan bir ankette on büyük kuruluştan dokuzundan fazlası düşük ofis kullanım oranları bildirdi ve yarıdan fazlası önümüzdeki üç yıl içinde gayrimenkul ayak izlerini azaltmayı bekliyor.

XY Sense’in verilerine göre ofis kullanımı 2023’ün birinci ve ikinci çeyreği arasında pek değişmedi. Ancak komisyoncu JLL’ye göre, yaklaşık bir milyon ABD’li masa çalışanı yıl sonuna kadar ofislere daha sık dönme zorunluluğuyla karşı karşıya.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir