İşçiler iş bırakmıştı… Esenler Belediyesi’nden açıklama: Yanlış anlaşılma

AKP’li İstanbul Esenler Belediyesi temizlik işçileri düşük ücretlerin artırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle iş bırakarak eylem yaptı. Esenler Belediyesi Personel A.Ş. Toplanma Merkezi’nde bir araya gelen yaklaşık 400 işçi eylem yaparak taleplerini yönetimine iletti.

Toplanma Merkezi’ne giden Esenler Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Fatih Kaleli’nin “ekmeğinize bakın, ekmeğinizden olursunuz” diyerek işçileri tehdit etmesinin ardından, akşam saatlerinde belediyeden “Yanlış anlaşılma” açıklaması geldi.

İŞ BIRAKMA SÖZ KONUSU DEĞİLMİŞ

Esenler Belediyesi, sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada “Herhangi bir iş bırakma söz konusu değildir.” dedi.

“Bilgilendirme” başlığıyla yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Belediyemiz şirketinde çalışan personelimizin ücret artışlarıyla ilgili değerlendirme süreci, çalışanlarımızın mağdur olmayacağı miktarda sonuçlanacak şekilde devam etmekte olup, herhangi bir iş bırakma söz konusu değildir. Bugünkü görüntü bir yanlış anlaşılmadan ibarettir.

Esenlerli komşularımızın mutluluğu ve refahı için hizmet veren çalışma arkadaşlarımız, ortaya koydukları emeğin ve alın terinin karşılığını her zaman olduğu gibi yine alacaktır.”

Sabah saatlerinde yapılan eylemde Hak-İş üyesi olan işçiler, sendikayla görüştüklerini ve pazartesi günü belediye yönetimiyle bir görüşme yapılacağının taraflarına iletildiğini söyledi. İşçiler “Sendikanın şube başkanı Mustafa Canpolat bize söz verdi. ‘Salı sabahı istediğinizi alamazsanız en önde ben olacağım’ dedi ama bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Öte yandan Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Karataş da görüşmeler için pazartesi gününü işaret etti.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir