İlk hormonsuz erkek doğum kontrol hapı İngiltere’de deneniyor

Bir grup İngiliz erkek, dünyada hormonsuz yeni bir erkek doğum kontrol hapını deneyen ilk kişi oldu.

Erkek doğum kontrol haplarının önceki versiyonları sperm üretimini durdurmak için testosteronu baskılamaya çalışıyordu ancak bu tamamen etkili olmuyordu ve komplikasyonlara yol açıyordu.
Neredeyse 100 yıl önce yapılan araştırmalar, fareleri, sıçanları ve maymunları A vitamininden mahrum bırakmanın kısırlığa yol açabileceğini gösterdi; bu, hormonsuz yeni bir hapın yaratılmasına ilham veren bir gerçekti. Üreticiler yeni yöntemin prezervatiften daha etkili olabileceğini söylüyor.
Klinik öncesi çalışmalar, San Francisco merkezli üretici YourChoice Therapeutics’e göre YCT-529’un “%99 etkili ve %100 yan etki içermediğini” gösterdi.

Yeni hormonsuz ilaç 16 İngiliz erkek üzerinde test ediliyor ve denemelerin ilk aşaması Nottingham merkezli ilaç geliştirme şirketi Quotient Sciences tarafından yürütülüyor.
Erkekler istenmeyen hamileliği önlemek için prezervatif veya vazektomi kullanmakla sınırlıdır; kadınlar ise hap, RİA, doğum kontrol enjeksiyonları ve kadın prezervatifleri veya diyaframlar arasında seçim yapabilir.
YourChoiceTherapeutics’e göre her gün alınan erkek hapı, prezervatiflerden daha fazla doğum kontrol etkisi sağlıyor.

YCT-529, Minnesota Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde profesör olan Gunda Georg tarafından geliştirildi. Kendisi şunları söyledi: “Doğum kontrolündeki son yenilik, 60 yılı aşkın bir süre önce kadınlar için kullanılan doğum kontrol hapıydı. Dünya, erkekler için kullanılan bir doğum kontrol yöntemine ve hormonsuz bir ürüne hazır; bildiklerimize göre bu, yapılacak en doğru şey.” kadınların hapı aldıktan onlarca yıl sonra yaşadığı yan etkiler. Testislerdeki A vitamini sinyal yolunu kasıtlı olarak engellemeyi seçtik çünkü neredeyse 100 yıllık araştırmalar bu yolu doğruladı ve kısırlığın kolayca tersine çevrilebileceğini gösterdi.”

Georg, klinik öncesi verilerin ilacın farelerde hamileliği önlemede ve iki haftalık kullanımdan sonra maymunlarda sperm sayısını azaltmada %99 etkili olduğunu gösterdiğini söyledi.

YourChoice Therapeutics’in kurucu ortağı ve CEO’su Akash Bakshi şunları ekledi: “YCT-529, sperm üretimini önlemek için hormonlardan ziyade proteini bloke ediyor. Bunun, çoğu hamileliği önlemeyi ortak bir sorumluluk olarak gören erkekler için daha çekici olacağına inanıyoruz. tutarlı veya yalnızca orta derecede etkili olan sınırlı doğum kontrol seçenekleri Seçeneklerin eksikliği, hamileliği önlemenin “kadının sorumluluğu” olduğuna dair yüzyıllardır süregelen inancı güçlendiriyor. Durum böyle değil ve biz, kadınlar için ilk hormonsuz doğum kontrol hapını teşvik etmeye kararlıyız. etkili, kullanışlı ve geçici olan erkekler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir