En yaygın soğuk algınlığı ilaçları: Yararları ve zararlarıyla ilgili tüm sırlar

C vitamininin mikroplarla savaşma yeteneğinizi gerçekten artırıp artırmadığını, balın boğaz ağrısı ve öksürük için sihirli bir çare olup olmadığını ve sütün mukusu gerçekten kalınlaştırıp kalınlaştırmadığı kafamızı kurcalayan sorulardan.

C VİTAMİNİ

Uzmanlar, C vitamininin “bağışıklık desteği üzerinde olumlu etkisi olan” bir antioksidan olduğunu söylüyor . C vitamini, vücudun enfeksiyona karşı ana bariyeri olan beyaz kan hücrelerinin üretimini ve fonksiyonunu uyararak çalışır.
“Bazı araştırmalar, C vitamininin evde soğuk algınlığı semptomlarının genel süresini ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Ancak bunu destekleyen kanıtlar tamamen tutarlı değil ve çalışmadan çalışmaya değişiyor” diye açıklıyor uzmanlar.
C vitamininin etkilerinin, kişinin durumuna ve vitamin takviyesi seçimine bağlı olarak kişiden kişiye değiştiğini de ekliyor. Doktor yine de guava, kivi, portakal, dolmalık biber, çilek, domates ve brokoli gibi C vitamini açısından zengin meyve ve sebze alımını artırmanın zararı olmayacağını söylüyorlar.
Genel olarak C vitamini, soğuk algınlığını tedavi etmek yerine önlemede en iyisidir.Günlük beslenmenizde bu besin maddesini yeterince almaya odaklanırsanız, bunun hastalıklardan korunmanıza yardımcı olacaktır.

ÇİNKO

Çinko ve soğuk algınlığı üzerine yapılan çok sayıda çalışmaya rağmen etkinliğine ilişkin sonuçlar karışıktır. Uzmanlar, “Bazı çalışmalar, özellikle soğuk algınlığı semptomlarının başlangıcından sonraki 24 saat içinde çinko almanın soğuk algınlığının süresini kısaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor” diyor. C vitamini gibi çinko da bağışıklık sistemiyle birlikte çalışarak koruyucu beyaz kan hücrelerinin işlevini destekler.

BMJ Open 2021’de yayınlanan analiz , çinko pastillerinin, jellerinin, kapsüllerinin veya spreylerinin soğuk algınlığı semptomlarını hafifletip hafifletemeyeceğini veya tedaviyi hızlandırıp hızlandıramayacağını inceleyen 28 randomize kontrollü çalışmadan elde edilen verileri bir araya getirdi. Soğuk algınlığının ilk belirtisinde günde 75 ila 100 miligram çinko almanın semptomların süresini ortalama iki gün kısalttığı ve semptomların şiddetini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.
Bu sonuçların tüm katılımcılarda görülmediğini belirtmekte fayda var; bu da çinko takviyelerinin yardımcı olacağını garanti edemediğimiz anlamına geliyor. Önerilen dozu aşmadığınız sürece zararı olmaz.

EKİNEZYA

Ekinezya soğuk algınlığı ilacı olarak lanse edilen yaygın bir besin takviyesidir. Kuzey Amerika’da yetişen bu bitkinin vücutta koruyucu işlevleri olan flavonoidler, alkilamidler, fenoller ve polisakkaritler açısından zengin olmasından kaynaklanıyor . Kökleri ve havadaki kısımları yüzyıllardır geleneksel olarak soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları, bakteriyel enfeksiyonlar ve yara iyileşmesi tedavisinde kullanılmaktadır.

Ancak ekinezyanın etkinliğine ilişkin bilimsel veriler karışıktır. Örneğin, daha eski bir meta-analiz, ekinezyanın soğuk algınlığının süresini ve olasılığını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Başka bir çalışma, ekinezyanın tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları riskini azalttığını gösterdi . Öte yandan, 4.631 katılımcıyı içeren 24 çift kör çalışmanın 2014 yılında gözden geçirilmesi , ekinezya takviyelerinin soğuk algınlığı tedavisinde faydalı olmadığını ortaya çıkardı.

Ekinezyayı kullanmanın birkaç yolu vardır; en popülerleri kurutulmuş çay ve takviyelerdir.

SÜT ve SÜT ÜRÜNLERİ

Hasta olduğunuzda süt ve diğer süt ürünlerinden uzak durmak yaygın bir tavsiyedir. Ancak Del Junco, “hastayken sütten kaçınmayı destekleyen güncel bir kanıt bulunmadığını” söylüyor: “Laktoz intoleransınız varsa sütten kaçınmanızı öneririm, aksi halde süt mükemmel bir kalsiyum ve protein kaynağıdır ve zamanla faydalı olacaktır.
Bununla birlikte, bazı insanlar süt ürünlerini tüketirken mukus miktarının arttığını bildirmektedir ve bu sizin için geçerliyse, hasta olduğunuzda bunlardan kaçının.

BOĞAZ AĞRISI ve ÖKSÜRÜK İÇİN BAL

Doğal balı antibakteriyel, antiviral ve antifungal ve antiinflamatuar özelliklere de sahip.”
İşte püf noktası: Çaya bal eklemek çayın süper güçlerini azaltabilir. Uzmanlar ,Hastalık sırasında balı doğal haliyle tüketmeyi öneriyorlar.Her gün bir kaşık bal faydalı olacaktır. Balı ısıtmaktan kaçının, çünkü ısıtma işlemi proteinleri ve enzimleri denatüre ederek aktivitelerinin kaybına neden olur.”

Ancak bu, özellikle hasta olduğunuzda balı rahatlatıcı buluyorsanız, çayınıza bal eklemekten tamamen kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Çayın yardımcı olabileceği sıvı alımı aynı zamanda soğuk algınlığından kurtulmanın da önemli bir yönüdür, bu yüzden kullanmamak için hiçbir neden yok.

Uzmanlar bu konuda sağlam bir öneri sunuyor: Dengeli beslenmek, yeterince su içmek ve iyi hijyen sağlamak önemlidir çünkü bunlar genel bağışıklık sağlığı için önemlidir. Soğuk algınlığınız olduğunda vücudunuz aşırı mukus üretimi, ateş ve terleme nedeniyle daha fazla sıvı kaybetme eğilimindedir. Şu anda sıvı içmek semptomları hafifletmeye ve genel sağlığınızı desteklemeye yardımcı olabilir.

Et suyu bazlı çorbalar, yulaf ezmesi, yoğurt ve smoothieler yiyerek yeterince su aldığınızdan emin olabilirsiniz. Modern öneriler, artan metabolik ihtiyaçlar nedeniyle hastalık sırasında diyetin kalori içeriğini artırmaya odaklanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir