Cantürk Alagöz, ‘Arazi indirimi’ hakkında açıklama yaptı: Bu araziyi devlet kulübe hibe etmeli

Özge Sönmez

Kulüp başkanlığını üstlendikten sonra, yaptığı transferlerle Alagöz Holding Iğdırspor Kulübü’nün 2. Lige yükselmesini sağlayan, AKP Iğdır Milletvekili Cantürk Alagöz, spor tesislerinin bulunduğu arazinin 4 kat ucuza satışa çıkarılması konusu hakkında konuştu.

“DEVLETİN BU ARAZİYİ HİBE ETMESİ GEREKİYOR”

Iğdırspor tesislerinin inşa edildiği arazinin devlet hazinesine verilmesi sonrası arazi ya Spor Bakanlığı’na devredilecek ya da ihaleye açılacak. Bu durum karşısında Alagöz Odatv’ye yaptığı açıklamada, “Ben neden kendi yaptığım tesise bir de kira vereyim, devletin o araziyi bana hibe etmesi gerekiyor. Ben Iğdır’daki gençler dağa gitmesin, meşgul olacakları bir alan olsun diye çalışıyorum. Iğdırspor’un ticari bir getirisi de yok. Tamamen insanıma ve şehrime sahip çıkmak istiyorum. Bir de tesisin olduğu araziyi mi alacağım? Valilik bana buraya tesis yapabilirsin diye bu araziyi gösterdi. Daha sonra öğrendim ki bu arazi bir vatandaşınmış ve bana burayı almamı önerdiler. Vatandaşa bu arazi için 16 milyon lira para verdim. Bu arazi zaten mahkemelikmiş. Daha sonra tesislerin olduğu bölge hazineye devredildi. Diğer bölgeleri de konut arazisi olarak belirlediler. Ben de bunu kabul etmedim. Ben aldığım araziden de vazgeçtim. Normalde bir şehre bu kadar spor yatırımı yapan kişiye o arazi verilir. Arazi ihaleye açıldı fakat ben girmedim.” dedi.

“BİZE ÖZGÜ BİR ALIM GİBİ SUNULMASI ANLAŞILIR GİBİ DEĞİLDİR”

AKP Milletvekili Cantürk Alagöz’ün sahibi olduğu “Keymen İlaç San. Ve Tic. A.Ş.’nin aldığı ihaleler hakkında da konuştu. Alagöz, “Hepatit aşısı Yıllardır sadece MSD ve GSK tarafından tedarik edilen aşılarımızdan biridir. 2017 yılında firmamızın distribütörü olduğu Sinovac firmasının Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) onayını alması sonucu ihaleye girmeye hak kazandık.

2020 yılında girdiğimiz ilk ihalede daha uygun fiyata vererek işi aldık. Yıllık ihtiyaç 3 milyon doz. Mevcut ihaleye daha önce tedarik eden 2 firma GSK ve MSD firmaları iştirak edebilir durumdadır. Ve ediyorlar. İhaleye iştirak edip etmeleri kendi tercihleri olup ürün stokları yada üretim kapasitelerine bağlıdır. Sanki sadece Keymen firmasına özgü bir alım yada şartname gibi sunulması anlaşılır gibi değildir.” dedi.

HEPATİT AŞISI ARTIK TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK

Öte yandan Alagöz, Sinovac ile ortak bir fabrika kurduklarını hepatit aşısının artık Türkiye’de üretileceğini de açıkladı. 100 milyon dolarlık yatırım yapıldığını söyleyen Alagöz, fabrikanın bitmek üzere olduğun söyledi.

NE OLMUŞTU?

Spor tesislerinin bulunduğu, Tünay Aydemir Caddesi üzerindeki arazi 27 bin 397 metrekare büyüklüğünde. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, söz konusu arazi için 10 milyon 960 bin TL muhammen bedel belirledi.

Ancak; Iğdır İl Özel İdaresi, geçtiğimiz mart ayında satışa çıkardığı bin 203 metrekarelik arazi için 22 milyon 670 bin 210 TL muhammen bedel belirlemişti. Metre kare birim fiyat karşılaştırması yapıldığında, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün belirlediği fiyat, İl Özel İdaresi’ne göre 4 kat daha ucuz. Büyük bir olasılıkla Alagöz Holding Iğdırspor Kulübü’nün satın alacağı arazi, oldukça düşük bir fiyata verilmiş olacak.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir