BM: Hastaneler savaş sahası olmamalı

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, Gazze’deki gelişmeler hakkında konuştu.

Gazze’de siviller ve sivil altyapıların hedef alınmaya devam edildiğini belirten Dujarric, “Daha önce de birçok kez söylediğimiz gibi, siviller ve sivil altyapılar korunmalıdır.” dedi.

Dujarric, Filistinlilerin zorla yerinden edilmelerine de başından beri karşı olduklarının altını çizdi.

Gazze’de önceliğin ateşkes olduğunu yineleyen Dujarric, talep edilen süre hakkında konuşmazken, insani yardımları tamamlamak için yeterli süre verilmesi gerektiğini vurguladı.

“GÖRDÜKLERİMİZ KARŞISINDA ÇOK ENDİŞELİYİZ”

Şifa Hastanesi’nden gelen görüntüleri gördüklerini aktaran Dujarric, bunların çok rahatsız edici olduğunu belirterek, taraflara uluslararası insancıl hukuka uyma çağrısını yineledi.

Dujarric, BM’nin hastanede personeli olmadığını o yüzden gelen rapor ve haberlere baktıklarını belirterek, “Gördüklerimiz karşısında çok endişeliyiz.” diye konuştu.

Hastanelerin uluslararası insancıl hukuk uyarınca korunduğunu belirten Dujarric, “Hastaneler savaş sahası olmamalı. Taraflar hastanede çatışmamalı. Bu dünyanın hiçbir yerinde olmamalı. Nokta.” ifadelerini kullandı.

“ÇOK DAHA FAZLA YAKITA İHTİYAÇ VAR”

Dujarric, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinden (OCHA) edindikleri bilgiye göre, Mısır’dan 91 yardım tırının dün giriş yaptığını ancak yakıt olmadığı için dağıtımın mümkün olmadığını söyledi.

Sadece Mısır’dan gelen yardımları almakta kullanmak için 25 bin litre yakıtın Gazze Şeridi’ne ulaştığını da anımsatan Dujarric, “Daha fazla yakıta ihtiyaç var. Kullanıma ilişkin getirilen kısıtlamalar da durumu zorlaştırıyor. Elektrik santralleri, sağlık tesisleri, temiz su, fırınların çalışması, yardım tırlarının dağıtımı için çok daha fazla yakıta ihtiyaç var. Yakıt bizim cankurtaran halatımız.” değerlendirmesinde bulundu.

UNICEF İCRA DİREKTÖRÜ KAZA GEÇİRDİ

Diğer taraftan Dujarric, BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Catherine Russell’ın dün Gazze’ye giderken Mısır’da trafik kazası geçirdiğini duyurdu.

Russell’ın yaralandığını ancak Gazze ziyaretine devam ettiğini aktaran Dujarric, İcra Direktörü’nün bugün tekrar doktor kontrolünden geçtiğini ve bölgeye ziyaretini sonlandırması gerektiğini ifade etti.

Dujarric, bu nedenle Russell’ın İsrail’e de gidemeyeceğini belirterek, tedavi olduktan sonra bölgeye döneceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir