Bilgisayar korsanlarına dikkat! Daha güvenli şifreler için ipuçları

Teknolojinin dünyamızı domne ettiği, akıllı telefonların, tabletlerin, laptopların ve hatta giyilebilir pek çok cihazın etrafımızı sardığı günümüzde en büyük tehlikelerden biri hackerlar; bilgisayar korsanları. Bir gün e-posta hesabınızın ele geçirilmesini, banka hesaplarınıza ulaşılmasını, tüm mesajlarınızın ve hatta telefonunuzdaki fotoğrafların ve videoların birileri tarafından ele geçirlmesini istemezsiniz. O zaman çok daha güvenli şifreler edinmeniz şart.

Artık doğum tarihinizi kullandığınız ya da evcil hayvanınızın adını yazıp sonuna “123” eklediğiniz o eski günler geride kaldı.

2024’te, sekiz karakter, büyük ve küçük harf kombinasyonu ve minimum bir özel karakter gerektirmeyen bir platform bulmak neredeyse imkansız. Ancak tüm bu şifre oluşturma koşullarına ve olası siber tehlikelere rağmen hâlâ bir kısım “Şifre123*” gibi bir şifre seçerek bilgisayar korsanlarının hedefi olabiliyor.

Her saniye hesap şifrelerini kırmak için neredeyse 1000 girişimde bulunulurken şifrenizin güçlü olduğundan emin olmak, bir internet kullanıcısı olarak en önemli önceliğiniz olmalı.

Peki güvenli bir şifre için neler yapılmalı?

1. BİLGİSAYAR KORSANLARININ İŞLERİNİ KOLAYLAŞTIRMAYIN

Bir bilgisayar korsanı, bir şifreyi kırmaya çalışırken genellikle doğru sırayı bulana kadar mümkün olan her kombinasyonu dener.

Bu durumda şifrenizde ne kadar çok karakter varsa, hacklenmesi o kadar zor olacaktır. Bu yüzden de verilerinizi güvende tutmak için en az 12 karakter hedeflemelisiniz.

2. BUNLARI KULLANMAYIN

Bir hacker tarafından birkaç saniye içinde kırılabilecek şifreler var ve bunlardan mutlaka kaçınmalısınız. Örneğin; ‘1234’ ve ‘abcd’ gibi yaygın kombinasyonların yanı sıra ‘qwerty’ gibi klavyede yan yana duran harflerden de uzak durmak gerekir, çünkü bunlar genellikle bir bilgisayar korsanının kontrol edeceği ilk şifreler.

3. BENZERSİZ BİR ŞİFRE YARATIN

Mümkün olduğunca benzersiz bir şifre yaratın. Kullanabileceğiniz karakter türlerinden yararlanarak büyük-küçük harf, rakam ve özel karakterlerden oluşan bir şifre oluşturabilirsiniz.

Elbette ‘)xF&bE6g*Lk’, ‘password123’ kadar akılda kalıcı olmayabilir, ancak aynı zamanda bir bilgisayar korsanının bunu çözmesi çok daha fazla çaba gerektirecektir.

Siber Güvenlik Uzmanı Simon McNally, “İdeal şifreler uzundur, çeşitli karakter türlerinden oluşur, kişisel veya ortak bilgilerden yoksundur ve her site için benzersizdir” diyerek güvenli şifre tanımında benzersizliği vurguluyor.

4. BİRDEN FAZLA PLATFORMDA KULLANMAYIN

Aynı şifreyi birden fazla platformda kullanmayın. Bir parolanın birden fazla platform için yeniden kullanılması, aslında bir hesabı ele geçiren bilgisayar korsanına tüm kapıların anahtarını da sağlar.

Hem benzersiz hem de farklı şifreler kulanmanız halinde bilgisayar korsanının birden fazla saldırı yapması pek mümkün olmayacaktır.

McNally, “Hiç aynı anahtarı birden fazla kapı kilidi için kullandınız mı? Bu riskli bir çaba çünkü bir kilit açılırsa tüm kapılar ardına kadar açılıyor. Aynı kural şifreleriniz için de geçerli. Şifreler kullandığınız her yerde farklı olmalı. Şifrenin yeniden kullanılması iyi bir fikir değil çünkü tüm çevrimiçi hesaplarınız için aynı şifreyi kullanırsanız ve yalnızca birinin güvenliği ihlal edilirse, diğer tüm hesaplarınız tehlikeye girer.”

5. ŞİFRELERİNİZİ GÜVENLE SAKLAYIN

Sayısız platform ve hesap için tüm bu benzersiz, rastgele şifreleri hatırlamak neredeyse imkansız. Bu yüzden şifrelerinizi elle not ederek saklayabilirsiniz. Ancak bu şifreleri evde güvenli bir yerde sakladığınızda mutlaka emin olun.

Ayrıca buna alternatif olarak da çevrimiçi bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz. Şifreli şifre yöneticileri bilgileriniz için daha fazla koruma sağlayabilir.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmak da şifrelerinize başka bir koruma katmanı ekleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir