Ankara Üniversitesi “Bilim Ateşi”ni Yakarak Yeni Dönemini Açtı

Ankara Üniversitesinde eğitim-öğretimin sembolü olan “Bilim Ateşi” Güneş Meydanında yakılarak 2023-2024 Akademik Yılının başlangıcı yapıldı. Ankara Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencilerinin katıldığı ve geleneksel olarak gerçekleştirilen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

16 Bilim Ateşi Yakma töreninde Ankara Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Doğan Mürşit Altıparmak bir konuşma yaptı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar konuşmasına başlarken bölücü terör örgütünün Ankara’da gerçekleştirdiği hain saldırıyı kınadı. Türkiye Cumhuriyetinin ve aziz Türk Milletinin bu saldırılara boyun eğmeyeceğini kaydeden Rektör Ünüvar, tedavileri Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesinde devam eden kahraman polislerimize geçmiş olsun dileklerini iletti.

Yıllardır Verdiğiniz Emeğin Ödülünü Alma Zamanı

Yıllar süren yoğun bir çalışma ile sadece kendileri değil aileleri ile birlikte hazırlandıkları ve girdikleri sınavların neticesinde tercih yapan öğrencilere seslenen Ünüvar, “Ne mutlu ki Ankara Üniversiteli gençler oldunuz. Bugün sizler için yıllardır verdiğiniz emeğin ödülünü alma zamanı. Bugün yaşamınızda yeni bir sayfa açılıyor…” dedi. Rektör Ünüvar konuşmasında öğrencilere şu ifadelerle seslendi: “Ankara Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana alanının öncüsü olarak bugüne kadar 300 binin üzerinde nitelikli mezun vermiştir. Sizler de bugün 77 yıldır adını her alanda duyuran Büyük Ankara Üniversitesi Ailesi’nin bir parçası oldunuz. Dünyanın ve Türkiye’nin her bir köşesinde bir Ankara Üniversitesi mezununa rastlayabilirsiniz.”

Öğrencilerin Ankara Üniversitesindeki eğitim süreleri boyunca mesleki bilgi ve donanıma sahip olacaklarını fakat bunun yanı sıra entelektüel bilgi birikimi de kazanacaklarını söyleyen Ünüvar, “Alanında uzman akademisyenlerimizden ve modern teknik imkânlarımızın bulunduğu alanlarımızda uygulamalı eğitim alırken bir yandan da farklı bakış açıları kazanacak, farklı kültürel, sportif ve sanatsal birikimlerle geleceğinize katkıda bulunacaksınız. Amacımız sizleri sadece Ankara Üniversitesinden mezun etmiş olmak değil. Devletimize, milletimize ve insanlığa faydalı birer birey olarak yetişmenizi sağlamak” dedi.

Cumhuriyetimizin 100 Yılı Kutlu Olsun

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün temellerini atarak gelecek kuşaklara emanet ettiği Ankara Üniversitesinin üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olduğuna vurgu yapan Ünüvar, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” ilkesiyle 77 yıldır bulunduğu her alanda öncü olan ve daima geleceğe daha güçlü yürümeyi hedefleyen bir üniversite anlayışı ile yoluna devam ettiğini söyledi. 100 yıllık sürede Türkiye’nin adından söz ettiren ve dünyanın en önemli ülkelerinden biri haline geldiğini anlatan Ünüvar, “Başta Atatürk olmak üzere ecdadımızın emaneti olan ülkemizi daha ileri götüreceğiz, bu hepimizin görevi” dedi.

Konuşmasında öğrencilere üniversite hayatı ile ilgili olarak da tavsiyelerde bulunan Rektör Ünüvar konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Öğrencilik yıllarınız boyunca derslerinizin yanında kendinizi farklı yönlerde de geliştirmeye devam edin. Yabancı dilinizi, mesleki birikiminizi çok daha yukarılara taşıyacak kurs ve etkinliklerde mutlaka yer alın. Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığımızın kurslarına katılın ve öğrenci topluluklarımızın üyesi olun. Bireysel ve toplu etkinliklerle girişimci ve inovatif çalışmalar gerçekleştirin. Hayallerinizin ötesinde bir gelecek düşüncesiyle başarılı çalışmalar gerçekleştirmek için mücadele edin. Elbette hayatınızda zorluklar da olacak ama o zorluklar hiçbir zaman sizi yolunuzdan çevirmesin. Artık rekabetin olduğu bir dönemdeyiz. Aldığınız diplomanın yetmediği ve sürekli üzerine yeni kazanımlar eklemeniz gereken bir dönem. Öğrencilik yıllarınızı bu konuda verimli kullanın ve kendinizi mutlaka geliştirin.”

En Değerli Unsurumuz Öğrencimiz

“En İyisi Ankara Üniversitesi” diyerek tercihte bulunan öğrencilerin her daim yanında olacaklarını ve tüm zamanlarını öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verebilmek harcayacaklarını söyleyen Ünüvar, “En değerli unsurumuz sizsiniz. Öğrenciler olmadan okul olmaz, bizler olmayız. Tüm zamanımızı sizlere seferber etmek bizim için en onurlu görevdir. Seçimlerinizde yanılmadığınızı göreceksiniz” dedi.

Rektör Ünüvar konuşmasının sonunda 2023-2024 Akademik Yılının tüm Ankara Üniversitesi mensuplarına ve Yükseköğretim Kurumlarına hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Rektör Ünüvar ile Ankara Üniversitesine bu yıl kayıt yaptıran ve geçtiğimiz yıl mezun olan bir öğrenci tarafından “Bilim Ateşi” yakıldı.

Anıtkabir’e Ziyaret

Ankara Üniversitesi yönetimi, akademisyenler ve öğrenciler, “Bilim Ateşi Yakma Töreni” sonrası Anıtkabir’i ziyaret etti. Rektör Ünüvar, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesinin önünde gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Tören, katılımcılarla birlikte anı fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir