Hayatımızı Ne Kadar Kolaylaştırdığının Farkında Olmadığımız Nikola Tesla’nın Buluşları

Çağlar boyu hayatı değiştiren icatlar ve dahiler oldu ancak bunların en parlak yıldızı kimdir dersiniz? Şimdi sizlere, telefonunuzdan bu yazıyı okumanızı bile mümkün kılan, gök gürültülerinden çok daha etkileyici bir adamdan bahsedeceğiz: Nikola Tesla! Modern dünyanın büyücüsü olarak bilinen bu adam, düşlerin ötesindeki icatlarıyla hayatımızı kolaylaştırdı.

Gelin, Tesla’nın hayatını ve buluşlarını birlikte keşfedelim. ?

Kaynak: 1, 2

Tesla, 1856 yılında Avusturya İmparatorluğu’nda doğdu.

Genç yaşta Amerika’ya giderek ünlü mucit Thomas Edison’un yanında çalışmaya başladı.

Tesla’nın asıl başarısı alternatif akım motorları üzerineydi.

Bu yüzden ABD, onun için tam da doğru zamandı çünkü dünya daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyordu.

Doğru akım motorunu savunan Edison’la fikir ayrılığı yaşayıp yollarını ayırdıktan sonra Tesla, alternatif akımı destekleyen George Westinghouse ile çalışmaya başladı.

Bu, uzun mesafelere uygun maliyetli bir şekilde enerji iletmek anlamına geliyordu. Halen kullanılan bu enerji iletim yöntemi Tesla’nın tasarımına dayanıyor.

Tesla’nın icatlarından biri olan indüksiyon motorları, o zamanlar yenilikçiydi ve bugün bile endüstride, birçok ev aletinde ve hatta elektrikli arabalarda kullanılmaktadır.

1891’de icat ettiği Tesla bobini ise kablosuz elektrik iletiminde kullanılıyor.

Tesla, aynı zamanda dünyanın ilk hidroelektrik santralini inşa eden kişiydi.

Bu başarısı, onu döneminin yıldızlarından biri yaptı. Kendi laboratuvarında kablosuz iletişim ve enerji iletimi alanında deneyler yapmaya başlayarak kapılarını halka da açtı.

Kablosuz gelecek için çalışmaya başlayan Tesla, dünya çapında iletişim sağlamayı amaçlıyordu.

Ancak finansman eksikliği bu hayalinin gerçekleşmesini engelledi. Zamanla, fikirlerinin çoğu not olarak kaldı ve birçok insan tarafından anlaşılmamış projeler olarak kaldı.

Sonuç olarak Tesla, elektriğin geleceğini yalnızca kendisinin yaratabileceğine inandığı için iş birliği yapma fikrini reddetti ve bu, onun birçok fikrinin hayata geçirilmemesine neden oldu.

Nikola Tesla 300’den fazla patente sahip olsa da bu icatların birkaçı bilinir.

Bu da Tesla’nın fikirlerinin test edilip başarısız olduğu, tam olarak anlaşılmadığı veya bilinmediği anlamına gelir.

Ayrıca çok yönlü çalışmalarının sonucu olarak ileri dönemlerde radyonun, neon lambanın, röntgenin, droneların ve pek çok yeniliğin hayata geçmesine zemin hazırladı.

Bugün bile, Tesla’nın icatları modern dünyada büyük bir etkiye sahip ve elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve dağıtımı için önde gelen yöntemlerden biri.

Bilime olan katkıları sayesinde bugün, günlük yaşantımızda da sürekli etkisini hissedebileceğimiz Nikola Tesla, 7 Ocak 1943’te son 10 yılını geçirdiği otel odasında hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir